Grzegorz Biegas

Ukończył POSM im. Karola Lipińskiego w grzegorzbiegasLublinie, a następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika. Równolegle kształcił się w zakresie kameralistyki pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem AM w Katedrze Kameralistyki.

Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora uczestniczył w wielu kursach wokalnych, m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Radzyniu Podlaskim, Nowym Sączu i Wrocławiu, współpracując z takimi pedagogami, jak Irena Argustiene, Walter Berry, Henryka Januszewska-Stańczyk, Helena Łazarska, Bogusław Makal, Eugeniusz Sąsiadek, Leopold Spitzer, Daniel Weeks, Rudolf Piernay. Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Wiedniu, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Włoszakowicach, Warszawie i Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda.

W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych: w Austrii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Argentynie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a w 2010 ukazała się płyta Poniatowskie Rediscovered nagrana wraz z sopranistką Aleksandrą Buczek.

W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno ? Instrumentalnego, obecnie piastuje funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.