Maciej Figas

Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu (kierunek studiów dyrygentura) w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego. Przez dwa lata był także studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej uczelni. Pracę zawodową rozpoczął w styczniu 1988 w Operze Nova w Bydgoszczy, najpierw jako asystent dyrygenta, później dyrygent, a od kwietnia 1991 jako jej dyrektor artystyczny. W tym samym roku ukończył Podyplomowe Studium Marketingu w sferze kultury i sztuki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W listopadzie 1992 powołany został na stanowisko dyrektora Opery Nova, które piastuje do dziś.

W swoim repertuarze posiada szereg figasprzedstawień operowych, baletowych, operetkowych, musicale i dzieła kantatowo-oratoryjne. Sprawował kierownictwo muzyczne m.in. Carmen Bizeta, Nabucco, Traviaty, Rigoletto Verdiego, Turandot, Toski, Madama Butterfly Pucciniego, Mefistofelesa Boita, Manru Paderewskiego, Rusałki Dvořàka, Wesołej wdówki i Krainy uśmiechu Lehára, Zemsty nietoperza i Barona cygańskiego Straussa, Hrabiny Maricy Kálmána, My Fair Lady Loewego-Lernera. Wielokrotnie gościł na scenach muzycznych Niemiec, Holandii i Luksemburga, prowadząc wiele spektakli i koncertów, uczestniczył w Letnim Festiwalu Operowym w Xanten, w ramach którego prowadził m.in. Galowy Koncert z udziałem słynnego tenora wagnerowskiego René Kollo.

Maciej Figas ma w swoim dorobku fonograficznym nagranie z zespołem Opery Nova opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, dokonane pod jego dyrekcją w 1994 oraz rejestrację opery “Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, zrealizowaną po raz pierwszy w historii fonografii w technice DVD i nagrodzoną w 2013 “Złotym Orfeuszem” – nagrodą przyznaną przez l’Académie du Disque Lyrique w Paryżu.

Inicjator corocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, którego 21. dotychczasowych edycji było znakomitą formą promocji sztuki operowej i animacji życia kulturalnego miasta.

Dwukrotnie otrzymał, przyznawaną przez lokalne media, nagrodę „Bydgoszczanina Roku” oraz – jako pierwszy – nagrodę “Ambasador regionu” w 2007 W 2012 uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis” i – w 2013 – Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury.