O nas

Zespół Szkół Muzycznych

Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu to publiczna placówka oświatowa, której organem prowadzącym jest Urząd Miejski w Sosnowcu i Centrum Edukacji Artystycznej. Będąc społeczną instytucją artystyczną organizuje na swoim terenie koncerty, wykłady czy warsztaty, angażując wybitnych artystów i pedagogów. Od 2010 Szkoła jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Fortepianowego Wiosna z fortepianem a od 2013 Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych.

Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu dysponuje nowoczesną bazą lokalową z zapleczem i infrastrukturą techniczną oraz parkingiem:

  • salą koncertową na 511 osób (w tym 4 osoby niepełnosprawne)
  • salą kameralną na 167 osób
  • salami ćwiczeń z fortepianami i pianinami
  • garderobami dla artystów
  • studiem nagrań.

Szkoła posiada wysokiej klasy instrumentarium:

  • fortepian koncertowy marki Steinway & Sons
  • dwa fortepiany marki KAWAI.

Ponadto pełna obsługa techniczna i porządkowa zapewni profesjonalną obsługę Konkursu a część gastronomiczna może zagwarantować całodzienne wyżywienie uczestnikom Konkursu.

 

Stowarzyszenie im. Jana Kiepury

Małgorzata Lasota – prezes

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Jana Kiepury. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w Weselu Figara W. A. Mozarta. W tej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej. W swoim repertuarze posiada partie sopranowe dzieł oratoryjno-kantatowych i operowych. Występowała ze znanymi dyrygentami i orkiestrami: Massimiliano Caldim i Śląską Orkiestrą Kameralną, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską, Kimcherie Lloyd.

Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami Magdaleną MalgorzataLasotaSchoppą, Marcinem Mogiłą i Mariuszem Rysiem wykonując recitale z zakresu lirki wokalnej, operowej i sakralnej. Ukończyła również Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (wychowanie muzyczne), oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Śpiewała w zawodowych zespołach chóralnych: Schola Cantorum Gedanensis i Camerata Silesia. Była nauczycielem akademickim (UMCS Lublin) i dyrygentem chórów młodzieżowych. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. Jej uczennice zajmują czołowe miejsca na polskich i zagranicznych konkursach wokalnych, a absolwentki są studentkami akademii muzycznych.

Jest organizatorką licznych warsztatów wokalnych, lekcji pokazowych, koncertów, które odbywają się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu z udziałem wybitnych śpiewaków, pianistów, wykładowców, lekarzy. Te przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i pedagogów. Angażuje się w prace na rzecz organizacji społecznych biorąc udział w koncertach charytatywnych. Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora ZSM w Sosnowcu za wyróżniającą się pracę dydaktyczną, a w bieżącym roku Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca.

Marcin Mogiła – wiceprezes

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Wcześniej jego pedagogiem była wybitna pianistka Magdalena Lisak. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich w katowickiej akademii w klasie prof. Zbigniewa Raubo.

MarcinMogilaZdobywca III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku. Laureat Festiwalu Polskich Akademii Muzycznych w Warszawie oraz Estrady Młodych w Słupsku w 2012 roku. Został również wyróżniony jako pianista akompaniujący na konkursach wokalnych im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie i im. Krystyny Jamróz w Kielcach. Stały bywalec Międzynarodowych Kursów Pianistycznych w Kielcach. Uczestniczył także w kursach Morningside Music Bridge w Szanghaju i Kursach Mistrzowskich w ramach 65 Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Uczestnik konkursu fortepianowego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. W październiku 2013 roku otrzymał wyróżnienie na Konkursie Muzyki Kameralnej w Częstochowie w duecie z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą.

Repertuar Marcina Mogiły, prócz dzieł klasycznych i chopinowskich, obejmuje również utwory mniej grywane jednak o najwyższym stopniu trudności, jak wielkie parafrazy Leopolda Godowskiego, Andrzeja Schulz-Evlera czy Vingt Regards sur l’enfant Jésus Oliviera Messiaen?a. Jest wykonawcą dysponującym znakomitym warsztatem pianistycznym, posiada silnie zarysowaną osobowość muzyczną. Oprócz występów solowych, z pasją oddaję się również pracy pedagogicznej. Jako korepetytor współpracuje z wybitnymi pedagogami śpiewu.

Członkowie:

Andrzej Ciesielczuk
Justyna Ciesielczuk
Marcin Dratwiński
Czesław Gałka
Maria Gałka
Violetta Golec
Dorota Grolik
Aleksandra Hyrja
dr Dominika Kawiorska
Elżbieta Laskiewicz
Edyta Piórkowska
Katarzyna Słomian
ks. dr hab. Paweł Sobierajski