Orkiestra i dyrygent

 

W finałowym etapie I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Sosnowcu uczestnicy wystąpią z Filharmonią Zabrzańską pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Filharmonia Zabrzańska

filharmoniazabrzanska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu powstała wiosną 1950 jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Początkowo zasadniczym celem działalności nowo powstałego zespołu symfonicznego było propagowanie i popularyzacja muzyki ? w najszerszym tego słowa znaczeniu – wśród klasy robotniczej śląskich zakładów pracy. Drugim nurtem działalności, szczególnie pielęgnowanym do dziś, jest akcja koncertów dla dzieci i młodzieży ze specjalnie przygotowanymi programami.

Pierwsze lata działalności orkiestry to przede wszystkim prezentacje muzyki lżejszego gatunku – operowej, operetkowej, rozrywkowej oraz popularnych utworów z ?klasyki?. Z biegiem czasu profil zespołu zaczął się zmieniać w kierunku programów typu filharmonicznego, który to styl pracy orkiestra obecnie reprezentuje w stopniu wysoce profesjonalnym. Potwierdzeniem tego faktu są programy koncertów, ale przede wszystkim nazwiska artystów krajowych i zagranicznych. Ogromna praca muzyków, oraz jej efekty zostały w połowie lat 80-tych dostrzeżone u władz. Zniknął tytuł ?Filharmonia Górnicza? – w zamian zespół otrzymał nazwę Państwowej Filharmonii co było wyrazem uznania jej osiągnięć.

W 60-letniej działalności Orkiestry koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy: Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Grażyna Brodzińska, Bogna Sokorska, Paulos Raptis, Bernard Ładysz, Romuald Tesarowicz, Piotr Paleczny, Krystian Zimermann, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Halina Czerny-Stefańska, Małgorzata Walewska, Ryszard Karczykowski,Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Bartłomiej Nizioł, Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Grzegorz Fitelberg, Karol Stryja, Jerzy Katlewicz, Wojciech Michniewski, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Laszlo Baranyay (Węgry) ,Iyrkki Myllarinen (Finlandia), Tsung Yeh, Adam Rosenbloom, Takako Takahashi, Shiro Hatae(Japonia), Ernest Werner Seiler, Benno Schollum (Austria), Marco Capelli, Ciro di Giovanni (Włochy) ,Tai Wai Li (Chiny), Iwan Iwanow, Kałudi Kałudow, Bożydar Nikołow (Bułgaria), Galina Wernygora (Ukraina), Eugen Indjic i wielu innych.

Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej kilkakrotnie koncertowała w Rosji, Słowacji, Węgrzech, Czechach, Niemczech i Japonii. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach m. in. ?Gaude Mater? w Częstochowie, ?Viva il Canto? w Cieszynie, Europejskim Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Śląskiej Trybunie Kompozytorów w Katowicach, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, ?Silesia-Pradziad? w Kędzierzynie i innych. Zespół kilkakrotnie wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Dąbrowie Górniczej w charakterze orkiestry konkursowej. Orkiestra nagrała kilka płyt CD, oraz zarejestrowała szereg archiwalnych programów dla TVP z udziałem najwybitniejszych artystów polskich estrad.

Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Kulturalną Prezydenta Zabrza, Nagrodą Światowej Fundacji ?Zdrowie, Rozum, Serce? ? Lider Promocji Kultury Polskiej (druga orkiestra po Filharmonii Narodowej), nagrodą ?Ambasador Zabrza?, Złotą odznaką ?Zasłużony dla województwa śląskiego?.

Repertuar orkiestry preferuje utwory klasycyzmu i romantyzmu, chętnie sięgamy także po dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek. Mamy stale w repertuarze kilka różnych programów z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, dixielandową i rozrywkową. W sezonie artystycznym zespół przygotowuje około 20 programów symfonicznych, 5 oratoryjnych, kilka rozrywkowych, oraz 10 osobnych programów w cyklicznej akcji dla dzieci i młodzieży. Obecnie koncertujemy średnio 10 razy w miesiącu w siedzibie orkiestry jak i na estradach całego kraju.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków, zaś jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest od 1990 Sławomir Chrzanowski.

Odwiedź stronę www.filharmonia.zabrze.pl

 

Sławomir Chrzanowski
dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej

Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne slawomirchrzanowskiodbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry – kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych (Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu ? Niemcy, ?Musica senza frontiere? w Bolonii – Włochy), występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.

Dyrygował na festiwalach (?Gaude Mater? w Częstochowie, ?Viva il canto? w Cieszynie, ?Zabrzański Festiwal Muzyki?, Festiwal Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, ?Silesia-Pradziad? w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, ?Pro Baltica? w Toruniu, Festiwal Jana Kiepury w Krynicy, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i wielu innych). Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi -?Nieszpory ludźmierskie?, ?Koncert trzech polskich tenorów?. Ponad 50 razy prowadził koncerty – również wielkie imprezy charytatywne – z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą – w Rosji, Niemczech, Czechach, Słowacji i Japonii.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.

Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi – Filharmonią Ostrawską, Morawskąw Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę ?Wesołej wdówki? Lehara w Warszawie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej – Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University w Chicago i Mary Washington College we Fredericksburgu) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago ? z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki – Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Srebrnego Medalu za długoletnią służbę.