Tomasz Kuk

Tomasz Kuk urodził się w Gorlicach w 1969 roku. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany ukończył z wyróżnieniem.

Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach kukwokalnych prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską, prof. Ryszarda Karczykowskiego i Maestrę Montserrat Caballe. Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Zdobył m. in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994), II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996). Na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997) otrzymał III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery Halka Stanisława Moniuszki. W 1999 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie. Na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie zdobył I nagrodę.

Tomasz Kuk ma na swym koncie wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych, m.in. wykonania Stabat Mater A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, Mszy Es-dur F. Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, Requiem W. A. Mozarta, Requiem G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, IX Symfonii L. van Beethovena, Petite Messe Solenelle G. Rossiniego, cyklu pieśni Die Schöne Müllerin F. Schuberta, Dichterliebe R. Schumana. Na stałe związany jest z Operą Krakowską. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie. Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

Artysta występował wielokrotnie jako: Ismael w Nabucco G. Verdiego, Alfred w Traviacie G. Verdiego, Macduff w operze Macbeth G. Verdiego, Carlo w Joannie d’Arc G. Verdiego, Duca w Rigoletto G. Verdiego, Radames w Aidzie G. Verdiego, Manrico w Trubadurze G. Verdiego, Don Jose w Carmen G. Bizeta, Artur w Łucjii z Lammermoor G. Donizettiego, Tebaldo w Capuletti e i Montecchi V. Belliniego, Turiddu w Rycerskości wieśniaczej P. Mascaniego, Jontek w Halce S. Moniuszki, Stefan w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Idamor w Parii S. Moniuszki, Princ w Rusałce A. Dvoraka, Leński w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Cavaradossi w Tosce G. Pucciniego, Pincerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Rudolf w Cyganerii G. Pucciniego, Kalaf w Turandot G. Pucciniego, Canio w Pajacach R. Leoncavallo, Bacchus w Ariadnie na Naxos R. Straussa.